Вартість

Коваль, що став художником

Музика металу, мистецтво вогню й запал серця від майстра художнього кування Богдана Новосельського

Конкурси, звання, визнання, всеукраїнські та всесвітні виставки, численні презентації. Все це в мешканця Івано-Франківщини, заслуженого художника України, члена-кореспондента Української Академії Архітектури Богдана Новосельського давно є. Доробок його підприємства «Ковальські майстерні Богдана Новосельського» поповнюється щоразу новими виробами художньої ковки. Це елементи вишуканої огорожі, помпезні ворота, витончені лавки та поручні, величаві каплички, віртуозні ліхтарі, візерунчасті дашки.

Джерела натхнення

Комусь може здатися, що метал — надто важкий матеріал для творчості. Проте в художньому куванні Богдану Новосельскому вдалося поєднати ремесло з мистецтвом. А найголовнішим для майстра й досі залишається творчість. Зазвичай після вранішньої пробіжки, незалежно від пори року, приходять цікаві ідеї. То вітром викручений сніговий замет наштовхне на якусь думку, то птах помахом крила намалює нову лінію, то розгарячіле, як метал у горні, літечко, подумки піднесе десь понад хмари, чи опале листя своїми барвами підкаже ідею. Мабуть, для митця найголовніше — спостерігати за природою, вміти бачити щось особливе, якимось внутрішнім зором вихоплювати те, що іншим недоступно. Новий завиток, цікаве вирішення виробу — за всіма цими нюансами — своя історія.

Такий важкий і доступний метал

Богдан Новосельський має талант трансформувати відчуте й побачене в метал, передавати його звучання. Адже кожна лінія, фрагмент, новий елемент доповнюють одні одного, як інструменти в оркестрі, хоч і виконують різні ролі. В кованих виробах вони несуть не тільки художнє, але й фізичне навантаження. Тому треба так композиційно вибудувати новий виріб, щоб він не лише відображав смаки замовника, але й відповідав функціональному призначенню. Талант Богдана Новосельського в тому, що масивні конструкції насправді не виглядають важкими, не давлять. Це досягається завдяки вдалому поєднанню несучих частин з кованими елементами декору. Ціна на ковані вироби якраз і враховує їх оригінальність, використання ексклюзивного дизайну, матеріалів.
Здається, Богдан Новосельський ніколи не матиме творчого спокою. Якщо ще десятиліття тому найактуальнішими серед виробів ручного художнього кування були респектабельні ковані ворота, то нині чи не весь запал команди скерований на цілком інші, не менш цікаві проекти. «Маємо великий попит на виготовлення монументальних паркових освітлювальних приладів, а також елітних кованих люстр, — ділиться планами художник. — Працюю, окрім того, над поєднанням об’єму і пластики міді з кованим металом. Донедавна це було новинкою навіть у світовому ковальстві. Цей задум втілюємо на кованих воротах для конюшень, де красуються червоно-руді мідні коні, в інших цікавих проектах».

Почерк майстра

Важливо відзначити також почерк «Ковальських майстерень Богдана Новосельского». Вироби цих майстрів: ковані ворота, ковані решітки, ковані альтанки впізнають усюди — чи на виставках виробів ручного художнього кування, чи в побуті. Впізнають за професійністю професіоналами своєї справи стали …. Зрештою, вкладають немалу частку у створення робочих місць у районі. На базі городенківського підприємства проходять практику студенти Вижницького інституту художніх промислів. Працюють над контактами з іншими навчальними закладами.

Про найголовніше

Що ж для Богдана Новосельського є власне творчість, авторство? Каже, що пізнанню нема меж. Авторські пошуки тривають, композиції вчиться й досі. Іноді художник витрачає не один день, тиждень на створення нової бездоганної композиції, від якої вже нічого не відняти й не додати. Творча думка, закладена в неї — основа з основ. В усі часи вона найбільше цінувалася. А фахівцеві виконати роботу значно простіше. З тих же причин не боїться плагіату, бо люди з художнім смаком, які розуміються на художньому ковальстві, завжди побачать підробку.
Важливо, що саме зараз, виконуючи дорогі ексклюзивні замовлення, митець має можливість вповні виразити й реалізувати свій творчий потенціал. А це для художника вкрай важливо, бо є відчуття росту. У той же час на підприємстві не нехтують простими, дешевими замовленнями, які виконуються на такому ж високому художньому рівні, але недорогі завдяки удосконаленню технологічних потужностей. Вартість сьогоднішнього замовлення на вироби ручного художнього кування формується залежно від найдешевшого до елітного кованого витвору, але з однаковою увагою до якості всіх замовлень. На підприємстві дорожать маркою!
«Ти відчуваєш себе художником до того часу, коли кожна наступна робота — краща від попередньої, коли дивився на вчорашні й бачиш недоліки. Тоді відчуваєш, що працюєш, твориш, живеш…» — таке кредо городенківця Богдана Новосельського.

Досьє

Роботи Богдана Новосельського відомі за кордоном і навіть за океаном, За благодійність та підтримку церковних інституцій, як меценат, нагороджений лицарським орденом Святого Сильвестра від Папи Римського Бенедикта XVI. Його вручив покійний нині правлячий архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ єпископ Микола Сімкайло. Почесний громадянин міста Городенки, не раз визнавався кращим підприємцем Городенківського району. Неодноразовий лауреат першої премії всесоюзних конкурсів, дипломант всесвітнього конкурсу з художнього ковальства у колисці європейського ковальства Празі, в замку Гельдштайн, де представив авторську роботу «Дерево Чорнобиля». Практично щороку є запрошення на подібні імпрези, це вимагає значних матеріальних затрат і часу. На форуми подібного рівня відповідною має бути й підготовка. Багато дав всеукраїнський фестиваль «Мереживо металу». Зі створенням Незалежної спілки ковалів розширилися контакти. Як визнання високого рівня прикарпатських майстрів — традиційний уже міжнародний фестиваль майстрів ручного художнього ковальства в Івано-Франківську, де представлені провідні вітчизняні та європейські фірми і майстри. Корисні показові ковальські зустрічі, конференції, практична робота в кузнях. Участь у таких заходах, отримання престижних відзнак спонукають не зупинятися на досягнутому, дають стимул до нових пошуків. Зрештою, це — крок до реалізації нових бізнесових і мистецьких проектів, адже на виставках закуповують роботи провідні музеї. Та найбільша нагорода — добре слово людей і їх шана. Виконання, шармом, насиченістю декоративними елементами. Ідеш виставковою залою та безпомилково вгадуєш руку Богдана Новосельського. Авторський шарм, новаторство. Подібні виставки всеукраїнського масштабу не були би повноцінними, якби не було представлено творів прикарпатця. Ковані вироби майстра довершені, вражає воістину титанічна праця. Постановка, композиція предметів художнього кування — на високому професійному рівні. Тому давно вже говорять про школу Новосельського.
Високий мистецький рівень робіт ковалів майстерень Богдана Новосельського засвідчує: Городенка, без перебільшення, претендує на те, аби називатися однією зі столиць європейського ковальства. Для реалізації нових проектів в кузні вдалося зібрати справді творчих людей. Мають художників-професіоналів, які, вивчаючи виробництво, не порушуючи стилю й технічних рішень, що використовуються суто в «Ковальських майстернях», додають кожен свій нюанс, та більше — вкладають душу.

Джерела творчості

Богдан Новосельський ази художнього ковальства набував у кузні свого батька. Після закінчення Вижницького училища художніх промислів освоїв мистецтво художньої обробки дерева, дипломна робота навіть потрапила на всесоюзну виставку досягнень народного господарства. Займався пластикою металу, робив вітражі та навіть гобелени «перемацав». Працюючи в Тернопільському виробничому комбінаті Спілки художників, займався монументальним і станковим карбуванням. Його тодішні роботи й досі прикрашають інтер’єри й фасади різноманітних закладів на теренах колишнього Союзу. Згодом відчув потребу поєднати карбування із кованим металом. Водночас прилучився до участі в обласних, республіканських, а також у всесоюзних і міжнародних виставках і конкурсах. Пошук свого тривав довго. Відтак відчув, що художній метал — це саме те, в чому може найбільше виразитися. Вже тоді помишляв відкрити приватну практику. На той час можна було спробувати реалізуватися за кордоном, і не раз мав запрошення працювати в Європі, а також у Канаді, США. Та вирішив свій талант, здібності застосовувати в Україні. Довести, що тут також можна стати успішним, знайти не лише коло інтересів, але й реалізуватися як майстер. Татова кузня стала затісною. Постало питання спорудити нову, яка б відповідала європейським стандартам. Чи не щороку доводиться розширюватися, бо виробничих площ на втілення нових ідей не вистачало. Тепер тут можна організувати роботу за сучасними стандартами.

Кузня кадрів

Доведено, що успіх складається з одного відсотка таланту й 99 — праці. Це саме про тандем Новосельських. Бо нині пан Богдан із гордістю сприймає допомогу дружини Надії, менеджера фірми, та сина Володимира, на якого практично переклав весь непростий виробничий процес. Закінчивши факультет міжнародних відносин престижної Тернопільської академії народного господарства та здобув відповідний мистецький фах в Чернівецькому державному університеті, Володимир втілює здобуті навики в сімейному бізнесі. А це — не лише сам процес виготовлення кованих виробів, але й не менш важливе вміння працювати з колективом. Кожен тут — творча особистість, доводиться вивчати рівень знань, можливості майстрів. Фірма «Ковальські майстерні Богдана Новосельського» весь час у пошуку молодих здібних фахівців, які прагнуть навчатися ковальському ремеслу. Легше працюється зі спеціалістами, які мають художню освіту. Тому націлюють перспективну молодь на отриманні ґрунтовних знань і вступу на заочне навчання.